top of page

Звіт

про завершення III (формувального) етапу дослідно-експериментальної роботи за темою «Створення здоров’язбережувального простору для формування культури здоров’я дітей дошкільного віку» (вересень 2016 р. - серпень 2017 р.)

 

Відповідно до затвердженої програми проведення ДЕР протягом вересня 2016 р. по серпень 2017 року в ДНЗ № 2 санаторного типу туберкульозного профілю Прилуцької міської ради Чернігівської області здійснювався III (формувальний) етап експерименту, завданнями якого були :

  1. Організація роботи з виховання культури здоров’я дошкільників: здійснення експериментальної перевірки висунутої гіпотези, концептуальних положень тощо.

  2. Обговорення ходу реалізації експерименту в навчально-виховному процесі в ДНЗ на засіданнях педагогічних рад, семінарах-практикумах тощо.

  3. Розробка педагогами додаткового методичного інструментарію з досліджуваної проблеми.

У ході даного етапу дослідно-експериментальної роботи здійснено апробацію створеної моделі «Сад здоров’я», яка забезпечила оптимальні умови фізичного, соціального, психічного та духовного здоров’я дітей на основі використання оздоровчих технологій та інноваційних методів і прийомів основною складовою якої є створення сприятливого здоров’язбережувального простору для формування культури здоров’я підростаючого покоління.

Вихователі закладу в ході практичної роботи в належній мірі розкрили педагогічну здатність використовувати відібрані здоров’язбережувальні технології, опанували нові оздоровчі технології роботи з дітьми з метою формування культури здоров’я.

Варто зазначити, що процесуальний компонент розробленої моделі практичної роботи на формувальному етапі по питанню формування культури здоров’я дітей дошкільного віку, представлений чітким алгоритмом дій з організації практичної роботи з
дітьми, педагогами, батьками на основі використання інформаційно-комунікаційних технологій, а саме:

  • діагностика, прогнозування результатів виховного процесу, планування виховної взаємодії, реалізація намічених планів, повторне діагностування ефективності використання сучасних методів і прийомів, корекція, регуляція виховної взаємодії;

  • моніторинг;

  • узагальнення напрацьованих матеріалів;

  • реалізація експериментальних проектів;

  • випуск методичних рекомендацій;

  • творчі звіти вихователів;

  • засідання творчої групи;

  • педагогічна рада, звіт.

Змістовий компонент функціонально-змістової моделі роботи на III етапі по темі ДНР передбачав діяльність педагогічного колективу у таких напрямах:

  • удосконалення майстерності педагогів щодо використання сучасних методів, прийомів, оздоровчих технологій у формуванні культури здоров’я дітей та створення здоров’язбережувального простору;

- підготовка батьківської громади до здорового способу життя в умовах сімейного виховання;

- налагодження зв'язків із громадськістю, визначення оптимальних форм співпраці щодо реалізації завдань дослідно-експериментальної роботи.

 

Виходячи з положень Програми дослідно-експериментальної роботи, на ІІІ (формувальному) етапі були поставлені та виконані наступні завдання:

  • Розроблені й апробовані проекти:

- «Сад культури здоров’я», що спрямований на створення предметно-ігрового розвивального простору, найсприятливішого для розвитку особистості дошкільника та зміцнення її фізичного, соціального, психічного та духовного здоров’я;

- «Здорова дитина в садку і в родині» з інтеграції зусиль дитячого садка та родини у вихованні культури здоров’я.

  • Проведене спостереження за реальним станом фізичного, духовного, психічного та соціального здоров'я дітей.

  • Розроблені й апробовані посібники з проблеми формуванню фізичного, психічного та духовного здоров’я дітей:

  • «Система роботи ДНЗ з формування здорового способу життя дошкільників», (автори Савченко М. В., Половецька С. О.), затверджені науково-методичною радою управління освіти Прилуцької міської ради та науково-методичною радою ЧОІППО.

  • «Народознавство як чинник формування духовного здоров’я дошкільників». (За результатами дослідно-експериментальної роботи регіонального рівня 2015-2017рр.)», (автори Савченко М. В., Половецька С. О.), затверджені науково-методичною радою управління освіти Прилуцької міської ради та науково-методичною радою ЧОІППО.

  • «Серце й душу віддаю дітям», (автор Астаніна Н. В.), затверджені науково-методичною радою управління освіти Прилуцької міської ради.

  • «Співпраця дошкільного навчального закладу та сім’ї в справі формування здоров’я дітей дошкільного віку», (автор Філонова С. Б.), затверджені науково-методичною радою управління освіти Прилуцької міської ради.

  • «Загартування – не система, а спосіб життя», (автор Калюжна А. В.), затверджені науково-методичною радою управління освіти Прилуцької міської ради.

  • «Хвилинки-здоровинки», (автор Лісовець О. П.), затверджені науково-методичною радою управління освіти Прилуцької міської ради.

  • Надіслані публікації статей у фахових періодичних виданнях України за проблемою дослідження:

  • Надіслані в друк ТОВ «МЦФЕР-Україна» журнала «Практика управління освіти» матеріали “На варті здоров'я”.

  • «Альтернативний підхід до реалізації дослідно-експериментальної роботи в ДНЗ» надіслані в друк до видавництва «Дитячий садок» матеріали «Окремі аспекти формування культури здоров’я в дітей дошкільного віку».

(Автори матеріалів: науковий керівник дослідно-експериментальної роботи в ДНЗ № 2 Лавріненко Лідія Іванівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти ЧОІППО; завідувач ДНЗ № 2 санаторного типу туберкульозного профілю Прилуцької міської ради Чернігівської області Савченко Марина Василівна; вихователь-методист ДНЗ № 2 Половецька Світлана Олександрівна).

  • Підготовлені та надіслані в друк видавництва «Дитячий садок» матеріали проведення тижня педмайстерності «Від перших сходинок – до вершини майстерності». Чекаємо на результати.

  • «Відпочивайте на здоров`я!» Психогімнастика - метод оздоровлення дітей дошкільного віку в літній період» - надіслані матеріали в друк журналу «Психолог довкілля» практичним психологом Мариною Мироненко.

  • Участь ДНЗ № 2 у конкурсі проектів освітян Чернігівщини. Конкурс організований за сприянням президента Української Вільної академії наук в Канаді Ореста Цапа. Система роботи дослідно-експериментальної роботи отримала українсько-канадську відзнаку.

  • З метою збереження та зміцнення психічного, фізичного здоров'я в ДНЗ працював сімейний клуб «Здоровий дошкільник» .

 

У центрі розробленої моделі «Сад здоров’я» – здорова ДИТИНА, яка має свої інтереси та є членом колективу.

Фізичне здоров’я є фундаментом здорової особистості, а від психічного залежить моральне, інтелектуальне, духовне і соціальне. Тому цілком закономірно зміцнювати фізичне і психічне здоров’я дітей.

З огляду на це, педагоги закладу створили сприятливі умови для оптимального використання оздоровчих технологій у вихованні фізично здорової дитини та забезпечили організацію життя дитячого колективу так, щоб ДИТИНА надалі була адаптована до умов суспільного життя. У ході реалізації моделі враховувались фактори соціального впливу на процес формування культури здоров’я.

Варто зазначити, що спільна робота педагогічного та батьківського колективів, вкотре підтвердили, що дитячий садочок, родина покликані брати активну участь у процесі фізкультурно-оздоровчої роботи та формування культури здоров’я, забезпечивши наповнення різних ланок освітньо-виховного процесуоздоровчим змістом, який допомагав би дорослим виховувати здорову особистість.

Тільки щоденна систематична і планомірна робота, починаючи з раннього віку, створення здоров’язбережувального простору, забезпечили досягнення високих результатів у роботі з формування культури здоров’я та здорового способу життя малят.

Слід відмітити, що зміст оздоровчої роботи з дітьми, в рамках проведення ДЕР, був наповнений цікавими й доступними для дошкільнят фактами із життя.

На формувальному етапі внесені корективи та доповнення до структурно-змістової та змістовно-організаційних моделей, удосконалено формування навчально-методичної бази, методичних посібників, робота за проектами.

Виховання культури здоров’я дошкільнят здійснювалось шляхом доцільного поєднання як сучасних традиційних форм і методів виховної взаємодії, так і з використанням нових можливостей інноваційних оздоровчих технологій. Заслуговує на увагу проведення ММО на базі ДНЗ № 2 для музичних керівників дошкільних закладів міста, де музичний керівник Вздорова Олена Вячеславівна, в ході розваги «Ляльковий бал», продемонструвала оздоровчу технологію «Са-фі-дансе» та музичну лялькову абетку.

З метою підвищення компетентності педагогів з питань впровадження здоров'язберігаючих технологій, інноваційної діяльності розроблено систему семінарів та практичних занять:

  • Проведене засідання ММО для інструкторів з фізкультури та музичних керівників відповідно реалізації дослідно-експериментальної роботи.

  • Семінар – практикум: «Формування і становлення образу «Я» - важливий аспект зміцнення психологічного здоров’я дитини».

  • Семінар в формі «Круглого столу»: «Обговорення шляхів активізації самостійної рухової діяльності дітей у повсякденні засобами вправ спортивного характеру та ігор з елементами спорту».

  • Круглий стіл: «Зміцнення здоров’я дітей засобами фізичного виховання».

  • Постійно-діючий семінар практичного психолога “Психологічна вітальня”.

  • Проведені методичні консультації з працівниками ММЦ управління освіти Прилуцької міської ради Чернігівської області, науковим керівником Лавріненко Л. І., консультантом Жеребцовою Н. М.

  • Проведена педагогічна рада «Формування здоров’язбережувальної компетенції дошкільника згідно вимог Базового компонента дошкільної освіти», на якій проаналізовано сприятливі умови для забезпечення фізичного, психічного, соціального, духовного здоров'я дітей; розроблені шляхи оптимізації фізичного розвитку крізь призму програми “Дитина”; виявлені та окреслені стратегічні та розвивальні проблеми роботи педагогічного колективу; визначені напрямки роботи.

З початком дослідно-експериментальної роботи було сформовано творчу групу «Салон педагогічних інновацій», яка є носієм інноваційних педагогічних ідей в дитсадку, дієвою ланкою управління експериментом.

Протягом ІІІ етапу творчою групою було проведено:

1.Круглий стіл: «Оздоровчі технології в системі дошкільної освіти».

2.Теоретичний семінар: «Впровадження оздоровчих технологій в освітній простір сучасного дошкільного навчального закладу».

3.Семінар – практикум: «Інноваційні оздоровчі технології». Презентація інструктора з фізичного виховання «Оздоровча педагогіка».

4.Навчальний тренінг:«Танцювально-ігрова гімнастика «Са – Фі- Дансе».

6. Семінар – практикум: «Ігровий стретчинг для дітей».

7. Практичний семінар: «Горизонтальний пластичний балет за методикою М. Єфіменка».

8.Навчальний тренінг: «Глайдінг – новий напрям оздоровчої технології».

9. Навчальний семінар: «Чарівні східці», використання степ-аеробіки в оздоровчій роботі дошкільного закладу».

8.Виставка методичної літератури з проблеми.

З метою формування духовного здоров’я дошкільників та в рамках реалізації І етапу науково – методичної теми управління освіти:«Формування національної свідомості та патріотизму особистості в навчально-виховному процесі», дошкільний заклад прийняв участь в проведенні міського огляду-конкурсу на кращий проект «Спадщина». За підсумками огляду-конкурсу вихователь-методист Половецька С. О. отримала грамоту управління освіти за кращий проект «Спадщина українського народу – дітям!».

Продовжуючи роботу над вихованням духовно здорової особистості, на виконання наказу управління освіти Прилуцької міської ради від 01.11.2016 р. № 352 «Про проведення міського фестивалю-конкурсу «Дошкільний навчальний заклад – осередок історії традицій рідного краю», ДНЗ № 2 прийняв участь у проведенні міського фестивалю-конкурсу у номінації «Народознавство» та нагороджений дипломом ІІІ ступеня.

 

Педагогічний колектив спрямував свої зусилля на апробацію процесуального та змістового компонентів моделі формування культури здоров’я. Спільна робота всіх дорослих, які оточують дошкільника, відповідний вибір форм, методів та засобів навчання, а також контроль за змінами в стилі життя дитини, створить фундамент культури ЗСЖ, що включає в себе позитивну мотивацію і знання, вміння, навички.

У роботі широко використовували наочну агітацію - куточки здоров'я в групах, стенди в ДНЗ, альбоми індивідуальної роботи з дітьми.

У дитячому саду поступово створилися традиції ЗСЖ - хвилинки здоров'я на заняттях, дні здоров'я в ДНЗ, сімейні клуби «Здоров’ячки», «Мозаїка здоров’я», «Перлинки здоров’я», «Зернинки здоров’я», «Веселка здоров’я». Проведений тематичний тиждень психолога.

 

Результат проведеної роботи.

Порівнюючи індекс здоров’я дітей за 2015 та 2016 роки можна відмітити зменшення кількості захворювань за рахунок використання оздоровчих технологій. (Показник індексу здоров’я: 2015р. – 7,8; 2016р. – 4,7).

Організований медико-педагогічний контроль, що передбачає участь фахівців різного профілю протягом формуючого етапу забезпечив виховання здорової дитини. Результати медичного обстеження та індивідуальні рекомендації з питань фізкультурно-оздоровчих і загартовуючих заходів заносилися в зошит здоров'я по кожній віковій групі і доводилися до відома педагогів та батьків.

Проаналізувавши усі дані – були сформовані показники індексу ефективності ФОР.  За 2015-2016 навчальний рік він становив - 0,14, а у 2016-2017 навчальному році - 0,21. Такі показники є свідченням ефективного впровадження комплексу методів та прийомів ФОЗ в освітній простір ДНЗ, сприяють зміцненню здоров’я вихованців.

Інструктор з фізичної культури здійснювала педагогічний контроль розвитку фізичних якостей вихованців, який полягав в тому, щоб від одного вікового періоду до іншого діти підійшли з оптимальним рівнем фізичної підготовленості, що відображає їх індивідуальні темпи розвитку. Ми простежили динаміку індивідуальних показників розвитку кожної дитини, і зробили висновок, що найбільш ефективним методом оцінки є приріст показників рухових навичок і фізичних якостей.

На кінець 2016/2017 н. р. було обстежено 97 дітей.

Якість оволодіння дітьми старшого дошкільного віку основними рухами, в порівнянні з попереднім 2015-2016 навчальним роком, підвищилась і становить:

  • біг: середній показник високого рівня – на 27% більше, ніж у попередньому році, середній показник достатнього рівня – на 13% більше, ніж у попередньому році;

  • ходьба: середній показник високого рівня – на 17% більше, ніж у попередньому році, середній показник достатнього рівня – на 6% більше, ніж у попередньому році;

  • рівновага: показники високого рівня збільшились на 34%;

  • стрибки: показники високого рівня збільшились на 31%;

  • лазіння: показники високого рівня вище на 33%, ніж у попередньому році.

Вивчення показників оволодіння дітьми основними рухами з фізичної культури показало, що дітей низького рівня розвитку виявлено мало.

Аналізуючи виконання нормативів з фізичної культури дітьми старших груп, слід відмітити, що з 49 дітей набрали: 4 бали – 30 дітей, що складає 61%; 3 бали – 14 дітей, що складає 29%; 2 бали – 5 дітей, що складає 10%.

Заслуговують на увагу якісні показники оволодіння дітьми основними рухами з фізичної культури – у порівнянні з показниками попереднього року в молодших групах підвищився загальний рівень оволодіння основними рухами в середньому на 20% .

Слабким залишається розвиток дрібної моторики руки в дітей молодших груп.

 Поточні спостереження проводилися вихователями груп, інструктором з фізичної культури і вихователем - методистом, як в організованих формах роботи, так і в процесі самостійної діяльності дітей.

У 2016-2017 навчальному році середнє відвідування дітьми дошкільного навчального закладу становило 82%.

Облік проведених профілактично-оздоровчих заходів показав, що діти, які пройшли оздоровлення в ДНЗ, хворіли менше на простудні захворювання, ніж діти, що за різними причинами не змогли його пройти.

Крім основних показників фізичного здоров’я педагоги спільно з батьками значну увагу приділяли психічному, духовному та соціальному здоров’ю.

Діагностика вивчення емоційного розвитку та благополуччя дітей і дорослих на ІІІ етапі ДЕР показала, що головну участь в цьому блоці відіграла психологічна служба закладу.

Результат - діти мають достатній та високий рівень розвитку психічних процесів, уважні, активні; прослідковуються розумові здібності; розвинуте мовлення; діти володіють доброзичливістю, оптимізмом, стійкістю до пізнавальних та емоційних стресів.

Індивідуальний та диференційований підхід до розвитку, виховання і навчання допоміг педагогам створити ситуацію успіху, викликати в дітях віру у власні сили, що є показником психічного здоров’я. Серед прийомів, що позитивно вплинули на психічне здоров’я використовувалися: «Навмисна помилка», «Шанс», «Обмін ролями», «Емоційне поглажування», ігрові технології – «Дзвіночки совісті», «Квітка доброти», ігри-драматизації, ситуації морального вибору, прийоми ТРВЗ.

Також діагностичний блок допоміг визначити проблемні аспекти з даної теми та спланувати подальшу корекційно-розвивальну та профілактичну роботу.
Поглиблено проводиться індивідуальна діагностика з дітьми, які мають особливості розвитку та потребують спеціальної психологічної допомоги.
Результати психологічного обстеження свідчать про те, що в дитячому садку залишається, хоча і незначний відсоток дітей, що страждають психологічним неблагополуччям і потребують психокорекції.

Так: • 9,1% дітей у дитячому садку відрізняються невластивою для нормального розвитку імпульсивністю, руховим розгальмуванням, неуважністю;
• 10,2% - демонстративні діти;
• у 4% дітей виявляються ознаки неадекватної поведінки, безпричинна злість і ворожість.

Достатній рівень оволодіння педагогами техніками психозберігального спілкування зріс від 15% до 75%.
• Психолого-педагогічна компетентність батьків на середньому та достатньому рівні зросла від 11% - 14% до 47% - 53%.
• Позитивне самовідчуття та емоційний комфорт відчувало 97% дітей старшого дошкільного віку.

Практичне відпрацювання методики узгодження взаємодій всіх суб'єктів дослідно — експериментальної роботи надало позитивного результату показникам духовного та соціального здоров’я. У дітей на 70% прослідковується :

·       радісне світосприйняття;

·       чистота думок і спонукань;

·       культура мовлення і поведінки;

·       культура здоров'я;

·       наявність морально-етичних якостей;

·       достатнє й урівноважене спілкування з однолітками, іншими людьми;

·       швидка адаптація до фізичного і суспільного середовища;

·       спрямованість на суспільнокорисну справу;

·       культура користування матеріальними благами.

 

Формування культури здоров’я в дошкільників здійснювалося в різноманітніших умовах: у побутовій і повсякденній діяльності, у грі й на спеціально організованих заняттях.

Практична роботи вихователів з дітьми довела, що дієвими методами, спрямованими на формування моральних уявлень, суджень і оцінок, є гра, бесіда педагогів на етичні теми, читання художньої літератури, розглядання й обговорення картин, метод переконання, а також, метод заохочень, ритуали вітання й прощання, святкування днів народжень, допомоги дітям у конфліктних ситуаціях, нейтралізації агресивних проявів, а також демонстрації дітям норм справедливості та їх рівня прав тощо.

Варто зазначити, що в ході проведення формувального етапу педагоги закладу:

  • розробили систему колективної та індивідуальної роботи з батьками дошкільників;

  • провели серію дискусійних зустрічей, консультацій, розробили пам'ятки для батьків, віднесених до різних рівнів сформованості світоглядної позиції щодо здорового способу життя;

  • розробили комплект методичних посібників з проблеми формування культури здоров’я дитячого;

  • оформили дидактичні матеріали, які можна використовувати у роботі з дошкільниками.

Варто зазначити, що запроваджено роботу гуртків духовно-морального та оздоровчого спрямування «Козачата», «Веселі східці».

Під час індивідуальних бесід, групових консультацій з батьками неодноразово піднімалося питання розвитку обдарованості в дітей. З 27 опитаних батьків 24 дало згоду на відвідування їхніми дітьми даних гуртків. Кожній родині було роздано план засідання гуртка на цілий рік, з метою ознайомлення батьків з основною тематикою занять, напрямками та формами роботи. Протягом навчального року проведено відкриті заняття гуртка з участю батьків. Як результат роботи, діти разом з вихователем щомісячно оформлюють ширму гурткової роботи, де простежується систематичність та послідовність роботи гуртківців.

Моніторингове дослідження результативності діяльності гуртківців виявили підвищення рівня сформованості показників діяльнісно-практичного критерію моральної та фізичної культури їх учасників.

На сторінках садкової газети "Ростимо здоровими" висвітлювались актуальні

питання. Газета містить ряд фоторепортажів, які демонструють хід реалізації ДЕР, а також містить рубрики які допомагають педагогам, батькам вирішувати питання формування культури здоров’я дошкільнят.

Дошкільнята стали учасниками проведення дитячої загальноміської спартакіади,

благодійних акцій, свят суспільно-моральної тематики тощо.

Моніторингове дослідження показало, що такий спосіб організації діяльності дитячого колективу позитивно вплинув на рівень сформованості моральної та фізичної культури дітей в цілому.

Варто зазначити ефективність реалізації довготривалого проекту "Галерея духовності" в практиці роботи закладу по темі ДЕР. Основними завдання якого є:

  • Сприяти збереженню духовного здоров'я дітей на основі надбань народної педагогіки.

  • Формувати відчуття любові до ближнього. Поваги до національних традицій на основі вивчення надбань духовно-моральної спадщини поколінь.

  • Розвивати здатність сприймати та аналізувати отримані знання, вчити виражати власні позитивні емоції, збагачувати духовно-моральний світ дитини та дорослого.

  • Формувати трудові навички дітей, вчити виконувати нескладні трудові доручення та оцінювати результат.

  • Зорієнтувати родину на духовно-моральне виховання дітей (формувати уявлення про основи традиційного сімейного устрою в родині).

  • Розвивати здатність батьків у повній мірі забезпечувати духовно-моральне становлення власної дитини.

На IV (контрольно-узагальнюючий) етапі дослідно-експериментальної роботи передбачено:

- провести теоретико — методологічний, статистично — кількісний та описово — якісний аналізу результатів експерименту;

- визначити співвідношення результатів експерименту з поставленю метою та визначеними завданнями;

- здійснити порівняльну характеристику розвивального впливу традиційної та інноваційної системи навчання й виховання в умовах експерименту;

- поширити досвід педагогічного колективу з означеної проблеми шляхом публікацій у пресі;

- популяризувати результати дослідно-експериментальної роботи в системі методичної роботи міста тощо;

- презентувати результати дослідно-експериментальної роботи на міських конференціях, виставках, семінарах.

- підготовка наукового звіту за підсумками дослідно-експериментальної роботи.

 

 

 

600-90.jpg
Телефон довіри.jpg
bottom of page