top of page

 

Звіт

Про проведення ІІ етапу дослідно-експериментальноїх роботи в дошкільному навчальному закладі № 2 санаторного типу туберкульозного профілю прилуцької міської ради Чернігівської області у 2016 році

 

Статус закладу: експериментальний заклад регіонального рівня, наказ № 276 Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації від 28.09.2015 р.

Тема ДЕР: «Створення здоров’язбережувального простору для формування культури здоров’я дітей дошкільного віку».

Склад науково-консультаційної ради:

-Лавріненко Лідія Іванівна, кандидат історичних наук, доцент кафедри педагогіки, дошкільної та початкової освіти Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Ушинського.

- Жеребцова Надія Миколаївна – методист відділу дошкільного виховання та початкового навчання Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К. Д. Ушинського.

- Чернякова Світлана Миколаївна – завідувач ММЦ управління освіти Прилуцької міської ради.

- Зубко Тетяна Анатолієвна – методист ММЦ управління освіти Прилуцької міської ради.

Етап – експериментальної роботи: діагностично – концептуальний.

Термін проведення: січень-серпень 2016 року.

Мета роботи: практичне оволодіння інструментарієм формування культури здоров’я дошкільників.

Завдання даного етапу:

  1. Апробація програми «Джерело здоров’я».

  2. Організація співпраці з батьками з питань збереження та зміцнення здоров’я.

  3. Розробка варіативних моделей формування культури здоров’я дошкільників.

  4. Створення бази діагностичного інструментарію.

  5. Розробка напрямків роботи науково – теоретичної підготовки педагогів за обраними темами.

  6. Розробка системи роботи та змісту діяльності всіх суб’єктів дослідно-експериментальної роботи.

  7. Розробка експериментального проекту «Будь здоровий, малюк».

На виконання завдань ІІ ( діагностично – концептуальний) етапу в ДНЗ проведено ряд діагностичних досліджень; здійснено аналіз та корекцію кадрових, організаційних, науково-методичних, інформаційних, матеріально-технічних умов експерименту. А також визначено прогнози дослідно-експериментальної роботи.

Зважаючи на значущість проблеми збереження здоров’я дітей, актуальною залишилася проблема використання системи моніторингу фізичного, психічного, соціального та духовного розвитку дітей у формуванні основ здорового способу життя.

Завдання соціально-педагогічної діагностики навчально-виховного закладу полягала у вивченні:

- особистісних, індивідуально-психологічних особливостей дитини;

- позитивного і негативного впливу мікросоціуму на дитину;

- виховного потенціалу мікросередовища дитини;

- дослідженні «проблемного поля» особистості.

Діагностика здійснювалася за допомогою діагностичного інструментарію, який є сукупністю різних соціологічних та статистичних методів. У своїй роботі ми застосовували комплексне дослідження:

  1. бесіди за певною схемою,

  2. спостереження,

  3. комплекс методик різного рівня складності.

У процесі комплексного дослідження чергувалися вербальні та невербальні, малюнкові, ігрові та інші методики. Зробили короткий змістовний огляд найбільш поширених і тих які найчастіше використовувалися. А саме: - спостереження;

- методи опитування (інтерв’ювання, анкетування, фокус-група);

- методи аналізу документів;

- експертна оцінка;

- аналіз соціуму.

Апробація програми «Джерело здоров’я» активно проводиться в усіх вікових групах, що дає змогу сформувати мотиваційну настанову на здоровий спосіб життя, навчити дитину змалку дотримуватися відповідних правил.

Виходячи з цього у дитячому садку розроблені варіативні моделі формування культури здоров’я дошкільників.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

З початком дослідно-експериментальної роботи було сформовано творчу групу, яка стала носієм інноваційних педагогічних ідей в дитсадку, дієвою ланкою управління експериментом, що продовжила свою роботу на ІІ діагностично-концептуальному етапі.

Визначено обов’язки кожного учасника в системі вирішення завдань експерименту. В основу організації роботи творчої групи дошкільного навчального закладу покладено модель поведінкової діяльності щодо мотивованої спрямованості особистості як творця і проектувальника власного здорового буття.

Розроблено модель цілісного підходу до здоров’я як загального благополуччя педагога в умовах дошкільного навчального закладу, яка дає змогу оцінити власний стан фізичного, духовного, психічного та соціального здоров’я.

За результатами досліджень були окреслені завдання методичної служби закладу з організації роботи щодо реалізації моделі, в якій педагог, як безпосередній організатор та учасник навчально-виховного процесу, створює комфортні умови для удосконалення розвитку не тільки власних професійних компетентностей, а й своїх колег у напрямі формування себе як конкурентоспроможного педагога.

Теоретично обґрунтована й проведена експертиза особистісно орієнтованої моделі становлення конкурентоспроможної особистості вихователя та педагога дошкільного навчального закладу, для якого здоровий спосіб життя – пріоритетна якість людини. Скоординовано зусилля всіх членів колективу з підвищення професійної компетентності, стимулювання творчого потенціалу до самоосвіти.

Протягом ІІ , діагностично-концептуального етапу, творчою групою вихователів було проведене дослідження з метою визначення характеристики рівнів сформованості в дітей дошкільного віку показників фізичного, соціального, психічного та духовного здоров’я. Встановлено вікову динаміку рівня здоров’я.

При комплексному огляді було встановлено, що у дітей перед вступом до школи виявлено лише 22,7 % здорових дітей, 24,6 % мали фактори ризику формування хронічних захворювань. Більше половини дітей старшого дошкільного віку мали ознаки сформованих хронічних захворювань (51,8 %) різних систем організму. Тому творчою групою була розроблена системи роботи та змісту діяльності всіх суб’єктів дослідно-експериментальної роботи з метою покращення показників здоров’я. Кожна вікова група працює за окремою оздоровчою технологією.

 

Сім’я – це життєдайний осередок, що формує поняття про культуру сімейних взаємин, про атмосферу любові, доброзичливості та підтримки, який дає можливість свідомо ставитися до життя як найвищого дару природи, розуміти пріоритет здорового способу життя як чинника збереження і зміцнення здоров’я. Оскільки активними учасниками навчально-виховного процесу в дошкільному навчальному закладі є батьки, тому педагогічний колектив діяв у напрямі підвищення педагогічної культури батьків з формування здорового способу життя та покращення психологічного клімату в сім’ї. Було створено модель партнерства педагогічного колективу з сім’єю з формування здорового способу життя у дітей.

З метою підвищення освітнього рівня педагогічних працівників протягом звітного періоду організовано та проведено:

- теоретичний семінар з усвідомлення змісту і завдань формування мотивованої спрямованості на здоровий спосіб життя;

- круглий стіл «Використання особистого прикладу для вирішення оздоровчих проблем»;

- семінар інструктора з фізичного виховання «Формування здорового способу життя через досягнення науки та інноваційних технологій»;

- педагогічну раду «Стратегія формування культури здоров`я учасників навчально-виховного процесу»;

- проведено цикл тренінгів «Формування здорового способу життя», на яких педагоги мали змогу поповнювати теоретичні знання про збереження здоров`я;

- розроблений освітній проект «Будь здоровий, малюк!».

Дослідно-експериментальна робота дала змогу збагатити та збалансувати діяльність навчального закладу. Результати роботи підтверджують актуальність, необхідність і реальність потреби формування здорового способу життя кожної особистості. Разом з тим, залишається проблема діагностичної та просвітницької роботи, яка дасть змогу педагогам переборювати психологічні бар’єри, пов’язані з нововведеннями, розвивати навички позитивної педагогічної взаємодії та долати стереотипи мислення. Даний вид діяльності допоможе у розробці індивідуальних програм становлення конкурентоспроможної особистості педагога, мотивованого на здоровий спосіб життя.

На ІІІ, формувальному етапі дослідно-експериментальної роботи (вересень 2016 – серпень 2017 н. р.) планується вирішення наступних завдань:

  • експериментальне впровадження коректив та доповнень у розроблену функціонально-змістову модель здорового способу життя та розвитку особистості дошкільників;

  • практичне відпрацювання методики узгодження взаємодій всіх суб’єктів дослідно-експериментальної роботи;

  • розробка і апробація проектів;

  • розробка і апробація посібників з проблеми;

  • проведення консультативного пункту «Педагогічні умови сприяння здоров’ю та розвитку особистості дитини дошкільного віку»;

  • публікація статей у фахових періодичних виданнях України за проблемою дослідження.

 

Зав. ДНЗ № 2 ________________М. В. Савченко

 

600-90.jpg
Телефон довіри.jpg
bottom of page